wtorek, 23 lutego 2016

Łazienkowe dylematy

Łazienka jest małym pomieszczeniem. Nie ma się co oszukiwać. Rzadko kto może się cieszyć ogromną przestrzenią godną salonu kąpielowego, w której zmieści wszystko to, czego mu potrzeba. Jednak każda łazienka – mała czy duża, musi służyć domownikom do tego, do czego została stworzona.


Łazienka - Meble łazienkowe
Meble łazienkowe

Moda na aranżację łazienki zmienia się każdego roku, jednak jedno, niezależnie od niej, nigdy się nie zmieni – moda na funkcjonalność. Doskonałe zagospodarowanie przestrzeni, funkcjonalne meble pozwalające na wykorzystanie każdego zakamarka, wygodna wanna czy brodzik i dopasowane kolorystycznie do całości elementy dekoracyjne. Wszystko to stanowi całość, w której spędzać będziesz dużo czasu.

Jeszcze kilkanaście lat temu słowo „dylemat” w temacie łazienek nie miałoby sensu a „aranżacja” była jedynie marzeniem. W tej chwili niemal nieograniczony asortyment sprawia, że każda łazienka może mieć swój indywidualny charakter, a ryzyko spotkania u sąsiada podobnego wystroju jest w zasadzie niemożliwe.


Ściany


Urządzanie łazienki zaczynamy od ścian. Najpopularniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem są od zawsze płytki. Jednak płytka płytce nie równa. Różnią się nie tylko wzorem, kolorem i ceną, ale też, co chyba najważniejsze, dokładnością wykonania. Wydawałoby się, że idzie ona w parze z kosztem, jednak nie zawsze należy się tym kierować, gdyż niekiedy bardzo drogie płytki renomowanych firm, układa się jak źle dopasowane puzzle. Dlatego przy zakupie warto rozłożyć opakowanie na podłodze i sprawdzić, czy są zachowane kąty, a powierzchnia po ułożeniu jest płaska.

Ci, którym znudziły się odwiecznie modne i wygodne kafle, szukają nowych rozwiązań. A ponieważ rynek nadąża za chęciami konsumentów, nie jest trudno znaleźć innowacje nawet do tak wymagających pomieszczeń, jak wilgotna łazienka. Coraz częściej na wyremontowanych ścianach spotkać można, szczególnie w tym sezonie modny beton i tynki strukturalne. Dość łatwo zachować je w czystości, a prezentują się naprawdę niewiarygodnie. Połączenie ich z odpowiednim umeblowaniem i detalami sprawia, że nasza łazienka zyska niepowtarzalny charakter i urok. To samo tyczy się drewna, po które sięgamy coraz częściej mimo braku zaufania. I słusznie, bo materiał to wyjątkowo wdzięczny a nasza niepewność zupełnie nieuzasadniona. Wszak za potrzebą idzie też technika.

Podłoga


Podobnie jak w przypadku ścian, oprócz klasycznych kafli podłogowych można zastosować też inne materiały. Ciekawym rozwiązaniem są panele łazienkowe, których najcenniejszą cechą jest odporność na wilgoć. Oczywiście nie o tradycyjnych panelach podłogowych tu mowa. Ich rdzeń stanowi zazwyczaj płyta wiórowa, która chłonie wilgoć jak gąbka i sprawia, że panel puchnie i odkształca się. Mowa tu o panelu specjalnie przystosowanym do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich właśnie jak łazienka. Panele te, najczęściej zbudowane są z impregnowanej płyty HDF, która wzdłuż krawędzi zabezpieczona jest dodatkowo specjalnym woskiem lub posiada gumowe uszczelnienie.

Biały montaż


Kolejnym krokiem jest wybór i montaż wanny lub prysznica, umywalki i wc. Tutaj dobór, szczególnie pierwszych elementów zależy przede wszystkim od metrażu, jakim dysponujemy. W bardzo małych łazienkach na próżno szukać rozwiązań sprzyjających ustawieniu wanny, lecz marzenia o niej można po części spełnić instalując głęboki brodzik. Nie pozwoli on wprawdzie na długie wylegiwanie się w pianie, ale z powodzeniem można w nim usiąść i ogrzać się w zimne wieczory.

Umywalka, tak jak toaleta nie nastręczają aż takich trudności, gdyż rzadko wiążemy z nimi marzenia. Tu musimy jedynie zdecydować czy chcemy je zabudować np. w szafce, czy w przypadku ubikacji w ścianie, czy wyeksponować. I jak w przypadku spłuczki nie bardzo jest co wystawiać na widok publiczny, tak umywalka może być prawdziwą ozdobą łazienki. Oryginalna, połyskująca swoją nieskazitelną bielą lub ciesząca oczy tęczowymi barwami naprawdę dodaje uroku łazience.

Meble


Każdy etap urządzania łazienki jest ważny i każdy ma wpływ na kolejny i poprzedni. Jednak to meble dopełniają całości, decydując niejako o tym, czy łazienka jest funkcjonalna czy tylko ładna. W wielu łazienkach spotykamy się z delikatnie mówiąc ”niecodziennymi” rozwiązaniami typu wystające ze ściany elementy hydrauliki czy biegnące pod sufitem lub po ścianie rury grzewcze. Odpowiednio meblując łazienkę bądź wcześniej zabudowując te „urokliwe” elementy, możemy je na dobre zamaskować nie psując sobie humoru za każdym razem, gdy myjemy zęby. Ogromny asortyment mebli łazienkowych różniących się między sobą stylem i kolorem, uzupełniony może zostać jeszcze bardziej. Mowa tu o meblach na wymiar, które również w łazience sprawdzają się doskonale. Pozwalają zakryć niechciane detale, a co najważniejsze, wydobywają, z wydawałoby się nieużytków, miejsce na wszystko to, co w łazience powinno się znaleźć. W odróżnieniu od mebli gotowych te na zamówienie są w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Spełniają nie tylko wyśrubowane kryteria gabarytowe, ale też sprostają wymogom estetycznym nawet tych osób o szczególnie wysublimowanym guście, gdyż są robione ściśle według ich życzenia.

Wszystkie te elementy, począwszy od białego montażu, poprzez meble aż do podłogi tworzą łazienkę nie tylko funkcjonalną, ale i ładną. Dopiero połączenie tych cech pozwoli nam zarówno sprawnie rozpocząć dzień, jak i przyjemnie zrelaksować się na jego zakończenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz