Wbrew pozorom niewiele, lecz to „niewiele” jest bardzo ważne, gdyż pozwala na prawidłowy, zrównoważony rozwój. Sprzyjają mu zabawa, nauka i odpoczynek, dlatego warto każdej z tych czynności poświęcić sporo czasu i choć odrobinę miejsca.
Pokój dziecka |
Kącik do zabawy
Miejsce przeznaczone na rozrywkę musi być przede wszystkim bezpieczne, a sprzęty i meble w nim umieszczone lekkie, wytrzymałe i kolorowe. Malucha wyobraźnia jest nieograniczona, dlatego spodziewaj się zawsze najgorszego. Meble wysokie mocuj do ściany, na szufladkach zamontuj ograniczniki, a metalowe uchwyty zamień na elastyczne, miękkie rączki. Żadnemu rodzicowi nie trzeba tłumaczyć czemu. Po prostu liczmy się z tym, że skrzynia do przechowywania zabawek będzie rakietą, lub wagonikiem ciuchci. Maluch, czy chcesz, czy nie, będzie w niej siedział, stawał na niej, skakał. Skrzynia na zabawki będzie pełniła swoją funkcję jedynie wieczorem, gdy cierpliwie wrzucicie do niej wszystko to, co w dzień wylądowało na podłodze. To samo dotyczy półek i szafek, w których niejednokrotnie znajdziesz swojego brzdąca, udającego kota, bądź broniącego atakowanego zamku
Wielu producentów mebli proponuje serie przeznaczone dla dzieci w tym systemy do przechowywania, czyli właśnie skrzynie i kufry, półki i regały, szafki. Dobrym rozwiązaniem do przechowywania drobiazgów, których w każdym dziecięcym pokoju jest milion, są lekkie regały z plastikowymi, kolorowymi szufladkami, w których dziecko pomieści wszystkie swoje skarby. Regały świetnie wyglądają, są wytrzymałe i funkcjonalne a przy tym pomocne w nauce organizacji i porządku. Dodatkowo wiele z nich ma fabrycznie dołączone systemy do mocowania, dzięki czemu są stabilne i bezpieczne.
Pokój zabaw |
Kącik do nauki
Już w przedszkolu zaczyna się czas poznawania obowiązków, które za kilka lat staną się codziennością. Dlatego warto dziecku zorganizować kącik, gdzie będzie mogło swobodnie tworzyć swoje dzieła sztuki i rozwijać się na wielu polach. Do tego celu idealnie sprawdzają się dedykowane dzieciakom stoliczki i krzesełka, które są wykonane z lekkiego, wytrzymałego tworzywa. Mają one jeszcze jedną, świetną cechę – łatwo się myją, toteż służyć mogą zarówno jako „biurko” do malowania, jak i stolik do jedzenia, któremu nawet marchewka czy buraczki są niestraszne.
Przy wyborze stolika i krzesełka ważne jest, by dobrać je odpowiednio do wzrostu dziecka. Nie ma jednego, uniwersalnego stanowiska dla dziecka, dlatego zwracajmy uwagę czy nasz maluch już na początku swojej pracy przy stoliku nie garbi się, a jego nóżki spoczywają w odpowiedniej pozycji pod blatem. Pamiętaj, przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Jeśli maluch już teraz nauczy się siedzieć krzywo, w przyszłości będziesz mieć ogromne problemy ze zmianą jego nawyków! Dlatego obserwuj dziecko i zmieniaj jego krzesełko i stolik tak, by zawsze było mu przy nich wygodnie.
Pokój dla dziecka |
Kącik do odpoczynku
Miejsce, gdzie dziecko się wyciszy i odpocznie jest chyba jeszcze ważniejsze, niż kącik do pracy i zabawy. To azyl, do którego ucieknie zawsze, gdy będzie zmęczone, smutne, złe. To miejsce, gdzie musi znaleźć się przestrzeń dla niego i dla Ciebie, bo w tym czasie będziesz mu bardzo potrzebna. Dlatego kupując łóżko licz się z tym, że czasem spędzisz na nim noc. Musi więc być nie tylko ładne i kolorowe, nie tylko bezpiecznie wykonane i łagodnie wykończone, ale też wytrzymałe. Tym bardziej że będzie służyło nie tylko do spania. Będzie też trampoliną – to normalne.
Oprócz łózka, w pokoju dziecięcym warto zorganizować miejsce do odpoczynku w dzień. Doskonale sprawdzi się w nim duża poducha, worek sako albo pufa wypełniona miękkimi kulkami. Można takie dostać w wielu sklepach meblowych i internetowych. Są one wykonane z wytrzymałych, miękkich tworzyw, dzięki czemu wytrzymają naprawdę wielką eksploatację, a znając dzieciaki, na takiej pufie spędzać będą sporo czasu. Ważne tylko by zarówno pod nią, jak i inne poduchy podłożyć wykładzinę lub dywan, które zapobiegną ślizganiu się poduch i zamortyzują nieuniknione upadki.
Najlepszym sposobem organizacji pokoju swojego dziecka jest przypomnienie sobie czasów, gdy sami byliśmy dziećmi. Pomyśl, w co się bawiłaś, przypomnij sobie, czego Ci brakowało, a co adaptowałaś na swoje potrzeby. I choć nie jest najlepszym rozwiązaniem realizować siebie poprzez dziecko, to w tym przypadku wspomnienie swojego dzieciństwa i swoich potrzeb może być bardzo pomocne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz