czwartek, 1 września 2016

Meblowe nowości. Nie tak szybko

Ostatnie 30 lat pokazało nam jak bardzo zmienia się gust, rozwijają potrzeby, zwiększają możliwości. Galopująca technika i nieokiełznany umysł projektantów sprawiły, że świat nie poszedł, lecz pobiegł sprintem do przodu w każdej dziedzinie, również w meblarstwie.

O meblościankach już dawno zapomnieliśmy i choć szafka nadal jest szafką, a stół, jak wieki temu, ma blat i cztery nogi, to wyglądają one zgoła inaczej niż pamiętamy to z dzieciństwa. Szaleństwo kształtów i barw pozwala w tej chwili dobrać meble do każdego pomieszczenia, czyniąc je oryginalnym i wyjątkowym, co przyczynia się do dobrego samopoczucia osób w nim przebywających. Wszak nie od dziś wiadomo, że by dobrze się czuć potrzebujemy wnętrza skrojonego na miarę.


Przedpokój

 

Trendy meblowe


Spojrzenie na trendy w meblarstwie (lub też możliwości) na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pozwala zauważyć, że to, co wydaje się stabilne i niezmienne, również ulega modyfikacjom. Dlatego nie załamujmy rąk i nie martwmy się, szczególnie gdy przy okazji meblowania mieszkania nie natrafimy na perełkę świadczącą o wejściu w nową epokę. W tej branży nie dzieje się nic z dnia na dzień, a mimo to widać pewne zmiany.

Aby zauważyć, co tak naprawdę wydarzyło się przez ostatnie lata, porównajmy kilka podstawowych mebli, będących nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu, zarówno teraz, jak i w poprzednich dekadach. Czym one się różnią? Zacznijmy od tego, co nam zazwyczaj najbliższe. Łóżko.

Living Room - Pokój dzienny
Living Room - Pokój dzienny

Sypialnia


Na początku wieku większość Polaków inwestowała w kanapy narożne lub fotele rozkładane. Charakteryzowały się one teoretycznie niewielkimi rozmiarami po złożeniu, lecz w praktyce zajmowały dość dużo miejsca, chociażby dlatego, że pojemnik na pościel nie znajdował się pod całą powierzchnią złożonego łóżka. Obecnie wciąż często spotykamy tego typu rozwiązania, lecz są one zdecydowanie lepiej zaprojektowane. Projektanci kładą nacisk nie tylko na ciekawy, elegancki design, ale także na praktyczną stronę projektu. Często w podłokietnikach możemy znaleźć dodatkowe schowki lub półki, a pojemniki na pościel to prawdziwa studnia bez dna, w której zmieścimy nawet dwa komplety koców, kołder i poduszek. Większe kanapy wyposażone są w regulowane zagłówki, a wygodne, miękkie podłokietniki można z powodzeniem zmienić w półeczkę do postawienia szklanki, bądź odłożenia pilota. Również tkaniny obiciowe przeszły swoistą metamorfozę. Stare plecionki, czy tandetnie imitujące skórę tworzywa rozpadające się po roku, zastąpiono wytrzymałymi, odpornymi na zabrudzenia obiciówkami, których zróżnicowane wzory i kolory pasować będą do wszelkich wnętrz.

Jadalnia


Tutaj również nie zmieniła się funkcja pomieszczenia i nie spodziewajmy się tego. Jadalnia zawsze będzie jadalnią i będzie służyła do rodzinnego spożywania posiłków. Ergonomia stołu również się nie zmieni, więc i one pozostaną, jakie były. Jednak stół i cztery krzesła teraz i kiedyś można porównać do samochodu z obu epok. Służył temu samemu, lecz wyglądał… Sami wiecie. Nowoczesne wzory stołów to ciekawa stabilizacja blatów i wydawałoby się niepraktyczny rozstaw nóg. Jednak pierwsze wrażenie znika, gdy okazuje się, że nieco inne niż standardowe rozwiązania, również się sprawdzają. Do tego dochodzą często błyszczące blaty, zarówno w kolorze, jak i przezroczyste – szklane.

Kuchnia - Jadalnia

Pokój dziecięcy


I w nim często spotykane biurka i meblościanki już zniknęły, a raczej zamieniono je na praktyczne, kompaktowe rozwiązania łączące kilka mebli w jeden. Przypomina to być może niektórym stare „półkotapczany”, które skupiały w sobie, jak sama nazwa wskazuje dziecięcy tapczanik i półkę bądź szafkę nad nim, jednak obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Łóżko w tego typu systemach znajduje się zazwyczaj na górze, tworząc pod spodem przestrzeń do zabawy lub nauki. Często pod jednym końcem łózka znajduje się też szafa ubraniowa dodatkowo stabilizująca konstrukcję. Zestawy tego typu mają zaletę nie do pominięcia – zajmują tyle miejsca, ile standardowe łózko, co jest szczególnie ważne, gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo.

Kuchnia


Chyba najbardziej na przestrzeni lat zmieniały się meble kuchenne. Kiedyś imitacja drewna z szafkami podblatowymi i wiszącymi. Teraz również, plus milion dodatkowych rozwiązań. Wśród nich, meble na wymiar, wyspy z praktycznymi szafkami, systemy otwierające i domykające, szafki na butelki, szafki z koszami, szafki do zabudowy AGD itp. Do tego zupełnie inny design, w tym kolory, faktura i struktura frontów oraz blatów.

Nowoczesne wzory niemal obligują do minimalizmu. By „być trendy” niejako musisz ubrać swój dom w proste kształty, błyszczące fronty i szklane blaty. Jednak nim zdecydujesz się na taką zmianę i uwierzysz, że minimalizm jest cnotą, zastanów się, czy po tej metamorfozie wciąż Ty będziesz sobą. Przecież wybór jest tak wielki!

1 komentarz:

  1. Akcesoria ogrodowe to nieodłączny element każdego zielonego zakątka. Na stronie Ogrodolandia.pl czeka na Ciebie szeroki wybór praktycznych i estetycznych akcesoriów, które ułatwią Ci dbanie o ogród. Zajrzyj na https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe i odkryj, jakie nowe możliwości czekają na Ciebie i Twój ogród.

    OdpowiedzUsuń