niedziela, 6 listopada 2016

Wygodny sen to zdrowy sen

Już sześć godzin (a najlepiej osiem) porządnego, nieprzerwanego snu, z zachowaniem wszystkich fizjologicznych faz sprawia, że zaczynasz na świat patrzeć łaskawiej. Wyspany i wypoczęty wstajesz pełen energii, by czerpać z życia ile sił. Jednak dobry sen nie zależy jedynie od Twoich chęci.

Łóżko, materac, stelaż
Łóżko, materac, stelaż

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na spokojną noc. Ciepłe mleko, wywietrzony pokój, tabletka melatoniny, wyciszanie się na godzinę przed snem itd. Oczywiście wszystkie one są skuteczne, jeśli spełniony jest jeszcze jeden, podstawowy warunek – wygodne łóżko.

Wygodne łóżko to dopasowany do Twoich potrzeb materac oraz ergonomiczna rama i wytrzymały stelaż. Nie ma jednak jednej, uniwersalne twardości materaca, rodzaju ramy i stelaża, by każdemu spało się dobrze – ilu ludzi, tyle potrzeb i upodobań. Jak zatem dobrać materac, ramę i stelaż, by mebel, jakim jest łóżko, zapewnił Ci komfort?


Wybierz materac doskonały


Przede wszystkim spójrz na siebie. A raczej się zważ. Potrzebujesz tej wiedzy, by dobrać odpowiednią twardość materaca, bowiem osoby cięższe potrzebują większej twardości powierzchni do spania niż osoby filigranowe. Jeśli jesteś postawnym mężczyzną, na pewno będzie Ci wygodniej na materacu, w który nie zapadniesz się jak w puch, niż Twojej lekkiej i niskiej partnerce, która na twardym materacu poczuje jak na posłaniu z desek.

Inna ważną cechą, jaką powinieneś kierować się przy wyborze materaca, jest jego strefowość. Co to oznacza? Wielu producentów proponuje w swoich materacach usytuowanie sprężyn o różnej twardości. Ułożenie ich w pola o odpowiedniej wielkości sprawia, że materace dopasowują się do budowy właściciela. Ponadto sprężyny mocowane są w osobnych kieszeniach, dzięki czemu działają niezależnie, nie plączą się i nie hałasują, zapewniając wygodny i nieprzerwany sen.

Cechy te są naprawdę ważne, jeśli chcesz zadbać o kręgosłup. Pełne jego podparcie z odpowiednią siłą zapobiega opadaniu niektórych odcinków kręgosłupa, a co za tym idzie – trwałym zmianom położenia kręgów.

Jaki stelaż łóżka wybrać?


Tu również wybór jest bardzo szeroki i zależy głównie od gustu. Różne materiały, wykończenia, style… Wybierz po prostu tak, by współgrały z otoczeniem. Ważną, ergonomiczną cechą stelaży jest jednak ich wielkość, a właściwie wymiar zewnętrzny. Niektórzy, kierując się jedynie wyglądem, decydują się na ramy znacznie wystające poza obszar materaca. O ile faktycznie wyglądają lepiej, o tyle liczyć się musisz z bolesnymi kontuzjami na wysokości piszczeli. Szybkie wchodzenie do łóżka, nieuważne stąpnięcie lub nocne wycieczki do toalety często kończą się nieestetycznymi i bolesnymi siniakami. Dlatego oprócz wyglądu weź pod uwagę konstrukcję ramy.

Wytrzymałość


Stelaże wyposażone są zazwyczaj w listwy podtrzymujące materac od spodu. W przypadku łóżek jednoosobowych zazwyczaj listwa o przekroju 4 X 1,5 cm wystarcza dla osoby ważącej do 80 kg, jednak w przypadku osób cięższych, starszych czy nawet dzieci skaczących po łóżku standardowe listwy warto wzmocnić, montując dodatkową, długą listwę do nich prostopadłą. Możesz też zamówić łóżko ze stelażem bardziej wytrzymałym, np. litym.

Mimo wcześniejszych porad, weź pod uwagę najważniejszą: słuchaj swojego ciała. Jeśli co rano wstajesz z bólem pleców lub głowy, czujesz mrowienie lub drętwienie kończyn, a Twój organizm domaga się snu w dzień, wniosek jest jeden – Twoje łóżko nie jest łóżkiem dla Ciebie. Rozejrzyj się za innym, gdyż Twoje ciało woła o pomoc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz